poniedziałek, 12 październik 2015 11:12

Oczekiwania właścicieli lokali są coraz większe

Written by
Rate this item
(0 votes)

Proces zarządzania nieruchomością rozpoczyna się już na etapie jej budowy. Przyszły zarządca proponuje i podpowiada deweloperowi rozwiązania, które wynikają z posiadanej przez niego praktycznej wiedzy – mówi „Wspólnocie Mieszkaniowej” dr inż. Dariusz Cichoń, prezes Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie. W jakim kierunku zmierza dziś zawód zarządcy?

 

Wzrasta zamożność mieszkańców dużych miast, zmieniają się ich oczekiwania względem firm zarządzających nieruchomościami. Ten proces stawia przed zarządcami nowe wyzwania?

Bardziej prawdziwe jest stwierdzenie, że wzrasta migracja do dużych miast. Oczywiście rynek mieszkaniowy, jak i komercyjny, produkuje coraz bardziej zaawansowane budynki, w nowych technologiach. Zarządcy muszą więc podnosić swoją wiedzę, w tym o obsłudze takich budynków. To rzeczywiście nowe wyzwania. W naukach o zarządzaniu jest takie stwierdzenie, że jedynym pewnym zjawiskiem na rynku jest zmiana.

  

Te zmiany często wymuszają na firmach zarządzających nieruchomościami większe angażowanie się w sprawy kontrahentów, niż wynika z treści zawartej umowy. Przykładami bonusowej obsługi jest np. udział w postępowaniach dotyczących regulacji stanu prawnego nieruchomości lub uczestnictwo w realizacji inwestycji nadbudowy części wspólnej budynku. Jak bardzo trzeba oczekiwaniom lokatorów ulegać?

Rynek zarządzania nieruchomościami dojrzewa i powoli się stabilizuje. Wspomniane przez pana usługi coraz częściej stają się standardem. Dziś proces zarządzania nowo powstałą nieruchomością rozpoczyna się na etapie jej budowy. Przyszły zarządca proponuje i podpowiada deweloperowi rozwiązania, które wynikają z posiadanej przez niego wiedzy praktycznej. Pozwala to na lepsze dostosowanie budynku do potrzeb przyszłych użytkowników.

 

Ale mieszkańcy nowych osiedli coraz częściej oczekują od zarządców świadczenia tzw. usług niekoniecznych, np. organizacji opieki nad dziećmi, nad zwierzętami, pomocy w sytuacjach awaryjnych typu zacięty zamek w drzwiach. Czy wymaga to od zarządców wypracowania i skatalogowania nowych standardów zawodowych?

Zacięty zamek w drzwiach, drobne naprawy czy nawet remont mieszkania – jak najbardziej. Opieka na dziećmi czy nad zwierzętami – raczej nie, może ewentualnie w budynkach turystycznych lub obiektach apartamentowych na wynajem. Katalog dodatkowych usług zarządzania nieruchomościami w ostatnich latach znacznie się poszerzył. Zarządcy widzą w tym dodatkowe korzyści. Mieszkańcy potrzebują różnych usług, ale najczęściej nie mają pojęcia, jak się za nie zabrać. Zarządca, świadcząc takie usługi lub polecając specjalistę, ręczy swoją renomą, że zostaną one wykonane dobrze. Działa tu efekt skali. Przykładowo, właściciel mieszkania potrzebuje pomalować je raz na kilka lat, więc taką usługę zleca rzadko. Zarządca realizuje takie zlecenia dla wielu mieszkań, a więc stale współpracuje z różnymi usługobiorcami. Na bieżąco zbiera opinie i sprawdza ich rzetelność. Ceny usług, w których pośredniczy zarządca, są zwykle bardziej konkurencyjne. Ja osobiście zarządzając nieruchomościami, stale współpracuję z kilkoma firmami budowlanymi, dając im pracę na kilka miesięcy w roku. Proszę więc zauważyć, że jeżeli któraś z tych firm źle wykona zlecenie, to więcej nie zostanie przeze mnie wynajęta. A jeśli są jakiekolwiek poprawki do wykonania – a zawsze są – to siła mojej perswazji jest znacznie większa, niż w przypadku właściciela mieszkania, który z daną firmą budowlaną współpracowałby jednorazowo. Mimo że zarządcy oferują już takie usługi dodatkowe, to jeszcze niewielu mieszkańców z tego korzysta, a szkoda. Przecież wszyscy znają zarządcę. Zatrudniani lub polecani przez niego fachowcy są sprawdzeni. Łatwiej wyegzekwować od nich gwarancję. Również bezpieczeństwo jest większe. Przecież często wpuszczamy do mieszkania osoby z ogłoszenia, nie wiemy kim są.

 

Z dr inż. Dariuszem Cichoniem rozmawiał Sławomir Bukowski

Całość  rozmowy w numerze 10/2015 Wspólnoty Mieszkaniowej.

 

 

Liczba wyświetleń artykułu : 1728 times Last modified on czwartek, 15 październik 2015 08:12

Zapisz sie do newslettera